GÓRY SOWIE - CO WARTO ZOBACZYĆ - TOP 5

Mimo iż są chętnie odwiedzane przez turystów i niekiedy wybierane jako cel szkolnych wycieczek to nadal utrzymują swój tajemniczy charakter. Mowa o Górach Sowich. Rok temu usłyszeliśmy: "jeśli chcecie zobaczyć piękną zimę to jedźcie w Sowie". I wreszcie pojechaliśmy. Poznaliśmy się z tym sudeckim pasmem kilka lat temu, przy okazji początku przygody z Koroną Gór Polski. Teraz przyszedł czas na nieco dogłębniejsze eksplorowanie tego terenu. I choć wiatr niekiedy urywał nam głowy, a śnieg sypał prosto w oczy, to przyznajemy rację autorowi słów sprzed roku. A Wam przedstawiamy TOP 5 Gór Sowich. Oczywiście naszym zdaniem ;) Zapraszamy! 



1. WIELKA SOWA

Nie może być inaczej. Nasze TOP rozpoczynamy od "dachu Gór Sowich", najwyższego szczytu tego pasma, czyli od Wielkiej Sowy. Ma ona 1015 m n.p.m. i jest rzecz jasna zaliczana do Korony Gór Polski. Znakiem rozpoznawczym tej góry jest pochodząca z 1906 roku wieża widokowa, z której rozciągają się naprawdę imponujące widoki. Jednakże musicie pamiętać, że mniej więcej do maja 2023 będzie ona zamknięta dla zwiedzających z powodu remontu. Oprócz niej na szczycie jest też kilka stanowisk do rozpalenia ogniska czy grilla, a nawet niewielki punkt gastronomiczny i stoisko z pamiątkami.
 

Na Wielką Sowę wchodziliśmy dwukrotnie - wiosną i zimą. Za pierwszym razem startowaliśmy z Przełęczy Sokolej, skąd ruszyliśmy pod górę czerwonym szlakiem. Początkowy fragment trasy do Schroniska "Orzeł" jest dosyć stromy, ale za to odwzajemnia nam się cudownymi widokami okolicy. Następnie szlak wiedzie już praktycznie cały czas przez las. To dosyć łagodna ścieżka, która nie powinna Wam się dać we znaki i mocno zmęczyć. Bez dłuższych postojów wejście zajęło nam około godziny. Więcej szczegółów na temat wiosennego wejścia na Wielką Sowę znajdziecie tutaj
  


Zimowe wejście z kolei rozpoczęliśmy w Kamionkach, w okolicy pętli autobusowej przy hotelu "Sowia Dolina". Stamtąd zielonym szlakiem kierowaliśmy się ku nieczynnemu hotelowi "Czarny Rycerz". Zaraz za nim skręciliśmy na skałki i zmieniliśmy szlak na czarny. Idąc przez las minęliśmy wzniesienie Śpiewak i dotarliśmy na Kozie Siodło. Stamtąd ruszyliśmy czerwonym szlakiem prosto na Wielką Sowę. Wędrówka ta liczy sobie około 6,5 kilometrów i zajmuje mniej więcej 2 do 2,5 godziny.








2. KALENICA

Magnesem przyciągającym wędrowców na Kalenicę jest niewątpliwie druga z wież widokowych. Sam szczyt bowiem nie jest aż tak spektakularny jak Wielka Sowa. Kalenica jest trzecim pod względem wysokości wzniesieniem w Górach Sowich. Liczy sobie 964 metry n.p.m.. Wieża została tu postawiona w 1933 roku. Oprócz niej na szczycie znajdziemy ledwie kilka miejsc do odpoczynku, trójkątny szałas, w którym można schronić się przed wiatrem i to tyle. My dotarliśmy na Kalenicę czerwonym szlakiem prosto z Wielkiej Sowy. Wędrówka ta wiedzie przez Kozie Siodło, Przełęcz Jugowską, Schronisko PTTK "Zygmuntówka" oraz Zimną Polankę. Trasa liczy sobie około 8 kilometrów. Poniżej mapka z zaznaczoną naszą wycieczką.





Wszystkie mapy i graficzny opis szlaków pokazujemy Wam dzięki aplikacji mapa-turystyczna.pl
3. TWIERDZA SREBRNA GÓRA

Nawet jeśli nie jesteście fanami fortyfikacji, to i tak warto zajrzeć tu choćby na chwilę. Z bardzo prostego powodu. Twierdza Srebrna Góra to największa w całej Europie górska twierdza! Ręka w górę kto o tym wiedział? Sama budowla robi piorunujące wrażenie, a składa się na to jej położenie i wspomniane już gigantyczne rozmiary. Obiekt wybudowano w latach 1766-1777 jako zabezpieczenie niedawno zdobytego przez Prusaków Śląska. Tylko do prac budowlanych zatrudniono aż 4 tysiące robotników, co na owe czasy było wynikiem wręcz astronomicznym. Z kolei by pokryć wydatki związanie z powstaniem Twierdzy Srebrnogórskiej trzeba było mieszkańców Śląska obłożyć specjalnym podatkiem. Jej główna część to cztery przylegające do siebie okrągłe basteje, o wysokości 30 i średnicy 60 metrów każdy. Ceglane mury mierzą natomiast aż 12 metrów grubości. Na stałe stacjonowało w niej 2,5 tysiąca żołnierzy, a oprócz nich porządku miało pilnować 260 armat. Robiące wrażenie liczby na polu walki musiały sprawdzić się tylko raz! W 1807 roku nadciągnęły tu wojska francuskie. Trwające kilka dni oblężenie nie zostało jednak rozstrzygnięte, a powodem było zawarcie pokoju w Tylży. Warto wspomnieć, że podczas II wojny światowej utworzono tutaj karny obóz dla polskich oficerów, którzy sprawiali kłopoty w innych jenieckich placówkach. Aż do lat 70-tych XX wieku twierdza podupadała. Wówczas to podjęto decyzję o utworzeniu w niej muzeum, które można zwiedzać po dziś dzień. Zachęceni historią? Zatem zapraszamy do zwiedzania - może będziecie mieć więcej szczęścia do pogody niż my ;) A w planach mieliśmy nawet obejście twierdzy dookoła. Niestety musieliśmy się zadowolić jedynie krótkim spacerem. Wstęp: bilet normalny - 28 złotych, bilet ulgowy - 19 złotych. Bilety wspólne z Fortem Spitzberg - Ostróg: 40 i 26 złotych







4. FORT SPITZBERG - OSTRÓG

Zwiedziliście Twierdzę Srebrną Górę? To teraz zapraszamy Was na drugą, chyba nieco mniej znaną, stronę Przełęczy Srebrnej. Tutaj, na szczycie Ostrogu, na wysokości 627 metrów n.p.m. umiejscowiony został Fort Spitzberg - Ostróg, który jest jedną z budowli składających się na całą Twierdzę Srebrnogórską. Powstał w latach 1769-1772 i miał za zadanie zabezpieczać wzgórze przed atakami ewentualnego wroga i kontrolować dalej położone wzniesienia. Dodatkowo, obiekt sprawował pieczę nad przełęczą oraz miasteczkiem Srebrna Góra. Jak na czasy w których powstawał był niezwykle zaawansowany technicznie. Wystarczy choćby wspomnieć, że wszystkie jego stanowiska artyleryjskie były skazamatowane (umieszczone w specjalnych schronach, chronione przed ostrzałem i odpowiednio zabezpieczone), dzięki czemu pozwalały na walkę z teoretycznie silniejszym wrogiem. Swoje militarne znaczenie obiekt stracił w 1867 roku. Dwa lata później został uszkodzony i stopniowo popadał w ruinę. Gruntowny remont poczyniono na początku XX wieku i wówczas urządzono w nim schronisko młodzieżowe. W czasie II wojny światowej pełnił rolę obozu, w którym Niemcy przetrzymywali polskich oficerów. Więzieni byli tu między innymi: generał dywizji Tadeusz Piskor, kontradmirał Józef Unrug czy komandor Stefan Frankowski. Obecnie Fort Spitzberg - Ostróg przeznaczony jest oczywiście do zwiedzania. Czy warto poświecić mu czas? Zdecydowanie tak! Zresztą zobaczcie to sami. Wstęp: bilet normalny - 20 złotych, bilet ulgowy - 15 złotych. 







5. POZOSTAŁOŚCI KOLEI SOWIOGÓRSKIEJ

Na koniec ciekawostka. Wiecie, że po tym terenie jeszcze niecałych 100 lat temu kursowała kolej? Ściślej rzecz ujmując Kolej Sowiogórska. Trasa łączyła Dzierżoniów ze Ścinawką Srebrną i liczyła sobie 62 kilometry długości. Służyła ona przede wszystkim do transportu węgla z kopalń Nowej Rudy do Dzierżoniowa, ale miała też znaczenie turystyczne. Wybudowaną ją w latach 1897-1903. Najbardziej spektakularnym odcinkiem trasy był górski fragment ze Srebrnej Góry do Woliborza. Ze względu na konieczność zamontowania specjalnej szyny zębatej mogły tędy kursować jedynie wyselekcjonowane lokomotywy, osiągające średnią prędkość około 10 km/h. Niezwykle malownicza trasa ostatecznie została zamknięta w 1931 roku. Powód? Nierentowność. Po dziś dzień zachowały się natomiast imponujących rozmiarów wiadukty, pod które warto podejść będąc w tej okolicy. To Wiadukt Srebrnogórski i Wiadukt Żdanowski. I tutaj jeszcze jedna ciekawostka - spacerując pomiędzy wiaduktami zupełnie niepostrzeżenie przekroczycie pewną granicę i z Gór Sowich nagle przeniesiecie się w Góry Bardzkie ;) 






Mamy świadomość, że to oczywiście nie wszystkie z atrakcji Gór Sowich. Wypada tu wspomnieć choćby o zamkniętych kopalniach w Nowej Rudzie, o słynnych sztolniach hitlerowskich czy Zamku Grodno i Jeziorze Bystrzyckim. Dlatego też dzisiejsze TOP 5 jest tylko i wyłącznie naszym subiektywnym zestawieniem. Krótko mówiąc, region ten jest tak bardzo bogaty we wszelkie atrakcje i aktywności, że śmiało możecie planować w Górach Sowich dłuższy pobyt, a kto wie, może i kilkutygodniowe wakacje :)  

Do zobaczenia!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

TOP 5 MIEJSC, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ NA KORFU

JEZIORO COMO - VARENNA, BELLAGIO, LECCO

TOP 5 RZECZY, KTÓRE WARTO ZROBIĆ NA RUGII