WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: PARK KRAJOBRAZOWY PROMNO
Lubimy stawiać przed sobą pewne cele oraz podnosić poprzeczkę. Tak było choćby w przypadku pomysłu zwiedzania wszystkich europejskich stolic czy zdobywania szczytów w Koronie Gór Polski. Wizyty w wielkopolskich parkach krajobrazowych to kolejna kolekcja jaką chcielibyśmy posiadać w swoich podróżniczym CV. I tak jak w przypadku wspomnianych wyżej przykładów tutaj również musimy powiedzieć - to wciąga! Dzisiaj zapraszamy na wędrówkę po Parku Krajobrazowym Promno. Czas w drogę :)
Historia, powierzchnia i tak dalej. Park Krajobrazowy Promno to drugi najmniejszy (po Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia) spośród wszystkich parków krajobrazowych na terenie Wielkopolski. Liczy sobie zaledwie 3 364 ha, co jednak znacznie ułatwia odkrywanie jego uroków. Założony został w 1993 roku. Chcecie szybko znaleźć go na mapie? Nic trudnego. Park Krajobrazowy Promno leży mniej więcej 30 kilometrów na wschód od centrum Poznania, na terenach gmin Kostrzyn oraz Pobiedziska.
W czasie eksploracji tego typu terenów niewątpliwą pomocą są wszelkiego rodzaju szlaki oraz ścieżki dydaktyczne. W Parku Krajobrazowym Promno jak ryby w wodzie czuć się będą rowerzyści, ale i tak piechurzy mają w czym wybierać. Zaczynając od cyklistów, warto wspomnieć choćby o EuroVelo nr 2 i nr 9, jak również o Pierścieniu Rowerowym Dookoła Poznania i Piastowskim Trakcie Rowerowym. Z kolei jeśli wolicie przemierzać park na piechotę to pomocą przyjdą szlaki niebieski, zielony i żółty. Jest też i gotowa propozycja trasy w postaci Ścieżki Dydaktycznej:
Istotną informacją jest fakt, iż Park Krajobrazowy Promno został utworzony w celu ochrony krajobrazu polodowcowego. Oczywiście nie może dziwić to, że w głównej mierze dominują tu lasy. Wśród nich takie "kąski" jak choćby 140-letnie dąbrowy czy liczące sobie nawet 150 lat grądy. Jednak i jezior jest tutaj sporo. W zachodniej części znajdują się te większe: Brzostek, Dębiniec, Dobre i Wójtostwo, z kolei na wschodzie parku podziwiać można akweny należące do śródleśnych zbiorników w dolinie Cybinki: jeziora Baba, Cyganek, Okrąglak, Ósemka oraz Uli.
W parku krajobrazowym nie może oczywiście zabraknąć Rezerwatów Przyrody. W Promnie są trzy: Jezioro Dębiniec, Jezioro Drążynek oraz Las Liściasty w Promnie. Na szczególną uwagę powinien zasługiwać w szczególności ten ostatni, w którym podziwiać można liczący sobie aż 150 lat grąd środkowoeuropejski, znajdujący się rzecz jasna pod ścisłą ochroną. W Parku Krajobrazowym Promno od 20o2 roku istnieje też rezerwat krajobrazowy Okrąglak.
Najważniejsze informacje oraz mapę Parku Krajobrazowego Promno znajdziecie tutaj.
Do Parku Krajobrazowego Promno doskonale będzie pasować określenie "małe jest piękne". A jeśli jeszcze dodać do tego fakt, iż nie jest to miejsce bardzo uczęszczane przez turystów, to już mamy idealny pomysł na spędzenie wolnego dnia. Piknik nad jednym z jezior, spacer wśród drzew czy rekreacja na rowerze - to tylko niektóre z szybkich pomysłów na dobre wykorzystanie czasu w parku. Pamiętajcie, rozglądajcie się dookoła, bo nieopodal domu też znajdziecie kapitalne miejscówki :)
Do zobaczenia!
- Ścieżka przyrodniczo-leśna w Jeziercach (dwa warianty długości do wyboru: 3,7 kilometra lub 2,5 kilometra)
Teren Parku Krajobrazowego Promno to również swoisty raj dla osób, które uprawiają nordic walking. Oczywiście możecie po prostu wziąć kijki w dłonie i ruszyć przed siebie, ale możecie też skorzystać z gotowych tras, specjalnie nawet "oszlakowanych". Tutaj z pomocą przychodzi gmina Pobiedziska, która przygotowała następujące propozycje:
- Szlak Brzostek - Drążynek (4,7 kilometra długości)
- Szlak Rezerwat Dębiniec (3,3 kilometra długości)
- Szlak Pobiedziska - Kapalica (10 kilometrów długości)
Mapki możecie pobrać tutaj.
Do zobaczenia!
Fajnie, że stawiacie na takie propozycje! Zwierzać zawsze warto i okazuje się, że jest wiele pięknych miejsc do sprawdzenia. Niestety nie w każdym miejscu można korzystać z pływania w wodzie, ale w takim wypadku można znaleźć jakieś inne okolice. Jeśli już znajdziecie takie miejsca, to zerknijcie na stronę https://gosup.pl/ . Tam poznacie produkty do pływania deską SUP. Zwróćcie na to uwagę, bo to interesująca aktywność dla wielu osób w różnym wieku.
OdpowiedzUsuń