NA TROPIE UNESCO: KRAJOBRAZ KULTUROWY LEDNICE - VALTICE
Czechy - kraj zamków i pałaców. Chyba śmiało można tak nazwać naszych południowych sąsiadów, skoro w całym kraju znajduje się ich ponad 200. W dzisiejszym poście znajdą się tylko dwa, ale za to jakie. Oba, wraz z całym regionem, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To obiekty monumentalne i pełne wdzięku, a co ciekawe stanowią jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji w całych Czechach. Zapraszamy na Morawy, do Krajobrazu Kulturowego Lednice - Valtice.
1. LEDNICE
Można się spierać, która z części całego kompleksu Krajobrazu Kulturowego robi większe wrażenie. Czy jest to pałac w Lednicach z gigantycznymi ogrodami, czy barokowy pałac w Valticach. My skłaniamy się ku pierwszej lokalizacji, czyli ulubionej letniej rezydencji rodu Liechtensteinów. Lednice, bo o nich mowa, to wielki, neogotycki pałac, który powstał w XVI wieku na miejscu gotyckiej twierdzy. W późniejszych latach kilkukrotnie go przebudowywano, by ostateczny kształt nabrał w latach 1847 - 1858. W skład kompleksu pałacowego wchodzi, oprócz głównego obiektu, także stajnia, ujeżdżalnia, a nawet oranżeria i kościół z XVIII wieku. Całości dopełnia gigantyczny ogród, nazywany po dziś dzień "Ogrodem Europy". Stwierdzenie to nie jest na wyrost, bowiem oprócz roślin, krzewów czy drzew są tu również stawy, po których można pływać stateczkami, a nawet budowle takie jak między innymi: wysoki na 59 metrów minaret czy Janův hrad, a więc niewielki zameczek! To wszystko na aż 200 hektarach! Szczerze, to robi wrażenie nawet w pochmurny dzień, a co dopiero gdy przyjedziecie tu wiosną, kiedy wszystko kwitnie w różnobarwnych kolorach. Skoro już mowa o przyjeździe, to oczywiście można się tutaj dostać przez cały rok, ale do samego pałacu już tylko w określonym czasie. W styczniu jest on w całości zamknięty, natomiast w lutym, marcu, kwietniu, październiku, listopadzie i w grudniu można go zwiedzać jedynie w weekendy. Maj, czerwiec oraz wrzesień - to miesiące gdy pałac otwarty jest od wtorku do niedzieli, a w lipcu i w sierpniu zajrzycie do niego codziennie. Teraz słów kilka o cenach wejścia. Park jest oczywiście dostępny całkowicie bezpłatnie, ale za zwiedzanie pałacu trzeba zapłacić. Ceny wahają się w zależności od wyboru trasy zwiedzania od 60 Kč do 190 Kč za bilet normalny i od 40 Kč do 120 Kč za ulgowy. Obecnie w samym pałacu dostępne są do zwiedzania cztery trasy, obejmujące zupełnie inne części budynku. Musicie pamiętać też, że oprowadzanie odbywa się w języku czeskim i jeśli chcecie wynająć przewodnika władającego angielskim trzeba liczyć się z dodatkową opłatą. Zerknijcie na zdjęcia - tutaj naprawdę warto się wybrać ;)
2. VALTICE
Zaledwie 10 minut jazdy na południe od wioseczki Lednice położony jest drugi z najważniejszych obiektów Krajobrazu - barokowy pałac Valtice. I jak w przypadku lednickiego pałacu można było poczuć "lekkość" budowli, tak tutaj mamy do czynienia z prawdziwym, barokowym przepychem. Budowa zamczyska przypadła na pierwszą połowę XVII wieku, a sto lat później zaczęto obok dobudowywać ogród, który obecnie liczy sobie 18 hektarów. Sama bryła pałacu Valtice na lubiących ten styl architektury zrobi z pewnością duże wrażenie, choć momentami można by sądzić iż jest nieco przytłaczająca. Już z oddali witają nas kilkunastostopniowe schody, po obu stronach opatrzone latarniami i zwieńczone murem z niewysokich kolumn. Z kolei wejścia bronią dwie potężne figury oraz niewielki ogród z drzewami, fontanną i żywopłotem. Na pierwszy rzut oka widać, że obejście całego budynku z zewnątrz może zająć dobrych kilkadziesiąt minut. Niestety mieliśmy pecha - pałac poddawany jest dość sporej rewitalizacji, która zakończy się w sierpniu 2019 roku i dlatego część obiektu okalana jest teraz przez rusztowania, barierki i inne taśmy psujące ogólny widok. Po tych zabiegach kosmetycznych, pałac będzie jednak wyglądać jak nowy! Podobnie jak w przypadku pałacu w Lednicach tu również mamy do wyboru kilka tras oprowadzania, choć jest i ścieżka główna, która prowadzi przez najważniejsze pomieszczenia wnętrza. Kosztuje ona 180 Kč za bilet normalny i 130 Kč za ulgowy. Przyjeżdżając do Valtic warto wziąć pod uwagę, że od 1 grudnia do 31 marca pałac jest zamknięty. W kwietniu, maju, czerwcu, we wrześniu, październiku i w listopadzie można go zwiedzać od wtorku do niedzieli, zaś w lipcu i sierpniu jest otwarty codziennie od 9.00 do 18.00. I jeszcze gratka dla wszystkich miłośników wina ;) Co roku w Czechach odbywa się ogólnokrajowy konkurs pod nazwą "Salon Win Republiki Czeskiej". 100 najlepszych trunków wybranych w tym konkursie wystawianych jest na rocznej ekspozycji właśnie w piwnicach pałacu w Valticach! Jeśli nie lubicie się szwendać po zamkowych komnatach, możecie przyjechać tutaj po to, by spróbować najlepszych win w całych Czechach. To chyba kusząca propozycja :)
3. POZOSTAŁE BUDOWLE
Krajobraz Kulturowy Lednice - Valtice to jednak nie tylko dwa monumentalne pałace. To w zasadzie cała okolica, na terenie której znajdziemy jeszcze kilka posiadłości rozsianych wokół tak zwanych Stawów Lednickich. Budynki powstawały na początku XIX wieku na zlecenie Jana I Liechtensteina. Na mapie odnaleźć jest je bardzo prosto, ale dojechać do niektórych wcale nie jest tak łatwo. Jednak dla chcącego, nic trudnego. Nam się udało dotrzeć do czterech budowli. Pierwszą był Rybniční zámeček, pochodzący z 1816 roku i pierwotnie służący za miejsce spotkań podczas polowań. Obecnie znajduje się w nim wystawa poświęcona zwierzynie zamieszkującej okolice. Drugim budynkiem był Apollonův chrám, czyli Świątynia Apolla. To skryta w lesie budowla, zbudowana 1817 roku, na szczycie której znajduje się obecnie taras widokowy. Jeśli dobrze się przyjrzeć, to widać stąd kolejny obiekt, do którego trafiliśmy, czyli Hraniční zámeček, stojący dokładnie na drugim brzegu stawu. Wzniesiony w 1827 roku budynek jest teraz przerobiony na hotel. Na koniec prawdziwa bomba, czyli obiekt który zrobił na nas największe wrażenie - Kolonáda Na Rajstně. Klimat tego miejsca jest absolutnie unikatowy. Wyobraźnie sobie zmierzch dnia, spacer po lesie i nagle Waszym oczom ukazuje się gigantyczny łuk triumfalny, czy też jeśli wolicie kolumnada lub galeria. Jej budowa trwała sześć lat (1811 - 1817) i jest poświęcona ojcu i braciom Jana I Liechtensteina. Podobnie jak w przypadku Świątyni Apolla, na jej szczycie także znajduje się taras widokowy (wejście 30 Kč i 20 Kč). I pomyśleć, że przyjechało się tutaj zobaczyć jedynie Lednice oraz Valtice, a tak blisko można odnaleźć jeszcze takie skarby...
Naszą podróż po Krajobrazie Kulturowym Lednice - Valtice odbyliśmy dokładnie w przedostatni dzień 2018 roku. To właśnie dlatego większość obiektów była zamknięta i musieliśmy się zadowolić jedynie widokami z zewnątrz. Warto więc również dla porównania przyjechać tutaj wiosną lub latem, kiedy wszystko jest pootwierane, a pałacowe ogrody przyciągają bujną roślinnością. Kto wie, może jeszcze wrócimy w te strony, choć przecież jeszcze tyle obiektów UNESCO jest do zobaczenia :)
Komentarze
Prześlij komentarz