KOLEJKA PARKOWA MALTANKA

Od 46 lat jest jedną ciekawszych atrakcji turystycznych Poznania. Przez ostatnich kilka miesięcy jej trasa przechodziła gruntowny remont, by od 1 maja znów cieszyć poznaniaków i turystów. Dzisiaj zapraszamy Was na przejażdżkę Kolejką Parkową Maltanka. Gotowi? No to w drogę. 



1. HISTORIA

Pewnie o tym nie wiecie, ale początkowo kolejka wcale nie kursowała wzdłuż poznańskiego Jeziora Maltańskiego. Przez 9 lat, od 1956 do 1965 roku, stacjonowała w innym miejscu Poznania - na Łęgach Dębińskich gdzie woziła pasażerów. W miejsce gdzie jeździ do dzisiaj została przeniesiona dopiero 7 lat później, a premierowy kurs odbył się dokładnie 21 lipca 1972 roku. Już w pierwszym sezonie kolejka przewiozła ponad 65 tysięcy pasażerów, a po 15 latach liczba ta dobiła do 209 tysięcy. Obecnie Maltanką podróżuje rocznie około 150 tysięcy osób. W taborze znajdują się 3 lokomotywy spalinowe: WLS-40 z 1952 roku, WLS-50 z 1961 i WLS-50 z 1964 roku. Największą atrakcją jest jednak parowóz Borsig Bn2t wyprodukowany w Berlinie w 1925 roku! Popularny "Borsuk" wozi pasażerów do poznańskiego Nowego ZOO od 1999 roku. 



2. TRASA I REMONT

Trasa Maltanki liczy sobie 3 850 metrów i znajdują się na niej 4 stacje:
  • Maltanka - to stacja początkowa kolejki. Obecny budynek powstał w 1998 roku i ma nawiązywać do stylu architektury pruskiej. Stacja posiada dwa perony, dla wsiadających i wysiadających. W budynku na stacji znajduje się kasa biletowa, nastawnia, pomieszczenie dyżurnego ruchu, a także restauracja. 
  • Ptyś - jeśli po drodze do ZOO chcecie wstąpić do Term Maltańskich musicie wysiąść właśnie tutaj. Stacja przez pewien okres czasu była nieczynna, ale ponownie otwarto ją w 2012 roku. 
  • Balbinka - w tym miejscu pociągi Maltanki mogą się mijać. Stacja jest wyposażona w dwa perony.
  • Zwierzyniec - to stacja końcowa kolejki, w bliskim sąsiedztwie wejścia do Nowego ZOO. W marcu 2000 roku została całkowicie spalona w wyniku pożaru. Podobnie jak w przypadku stacji Maltanka tu również znajduje się kasa biletowa, nastawnia i pomieszczenie dyżurnego ruchu. 

Od połowy września 2017 do końca kwietnia 2018 roku trwał remont całej trasy kolejki. To pierwsze tak duże przedsięwzięcie od początku jej istnienia. Wyremontowane zostało torowisko, rozjazdy, a także przystanki. Do tego poszerzono wejścia do wagoników kolejki, dzięki czemu bez problemów mogą z nich korzystać osoby niepełnosprawne i rodzice z wózkami dziecięcymi. 



3. CENY I ROZKŁAD JAZDY

Podróż Maltanką jest idealnym pomysłem nie tylko na weekend majowy, ale w zasadzie na jakikolwiek wolny dzień. Kolejka kursuje codziennie od 1 maja do 30 września od godziny 10.00 do 19.00. Od poniedziałku do piątku co godzinę, a w soboty, niedziele i święta co 30 minut. Teraz jeszcze co nieco o cenach. Normalny bilet kosztuje 6 złotych, a ulgowy 4 złote. Poza tym w ofercie są jeszcze bilety wycieczkowe dla grup zorganizowanych - minimum 10 osób, które kosztują 3 złote i bilety rodzinne do 5 osób w tym maksymalnie 2 powyżej 16 lat - 18 złotych


Na koniec ciekawostka. Wiecie, że Maltanka jest zaledwie jedną z trzech działających jeszcze kolejek parkowych na terenie całej Polski? Natomiast jako jedyna posiada semafory świetlne i automatycznie sterowane zwrotnice. By poczuć jej klimat trzeba po prostu się nią przejechać! 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

TOP 5 MIEJSC, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ NA KORFU

JEZIORO COMO - VARENNA, BELLAGIO, LECCO

TOP 5 RZECZY, KTÓRE WARTO ZROBIĆ NA RUGII